Agregat prądotwórczy to niezastąpione urządzenie na placu budowy, w gospodarstwie rolnym, na różnego rodzaju imprezach plenerowych, a także w prywatnych domach oraz firmach, gdzie stanowi awaryjne źródło zasilania. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał generatora i uniknąć kosztownych napraw czy niebezpiecznych sytuacji, warto wiedzieć jakie błędy są najczęściej popełniane podczas użytkowania tych urządzeń. W tym wpisie pokrótce omówimy kluczowe zaniedbania, które mogą spowodować awarię agregatu lub — co gorsza — niebezpieczeństwo oraz powiemy, jak ich unikać, aby agregat służył długo i nie sprawiał zagrożenia dla obsługi.
Niezastosowanie się do zaleceń producenta
Często zdarzają się sytuacje, w których nabywca agregatu (lub jakiegokolwiek innego sprzętu) stwierdza, że nie musi zapoznawać się z instrukcją obsługi i zasadami bezpiecznego użytkowania, ponieważ sam wie wszystko najlepiej. Niestety takie zachowanie może narażać użytkownika na niebezpieczeństwo oraz niepoprawne użytkowanie urządzenia, co może wiązać się z poniesieniem kosztów naprawy. Zawsze, szczególnie jeśli pierwszy raz korzystasz z agregatu, zapoznawaj się z zaleceniami producenta — nieprzestrzeganie instrukcji zagraża życiu i zdrowiu użytkownika.
Niewłaściwy dobór mocy urządzenia
Zdarza się, że ludzie kupują agregaty o niewystarczającej mocy. Jeśli agregat nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii do podłączonych do niego urządzeń, dojdzie do przeciążenia, a to z kolei może skutkować uszkodzeniem urządzenia. Jak do tego nie dopuścić? Zawsze, niezależnie czy kupujesz, czy wynajmujesz agregat, dokładnie oszacuj zapotrzebowanie energetyczne wszystkich urządzeń, które zamierzasz do niego podłączyć. Do zapotrzebowania energetycznego warto dodać około 20-30% zapasu, aby uniknąć pracy agregatu na maksymalnym obciążeniu.
Zaniedbanie agregatu
Dbanie o to, aby agregat był czysty to zupełna podstawa. Jeśli korzystasz z niego np. na placu budowy, gdzie częstym problemem jest zabłocenie lub duża ilość pyłu, dokładnie wyczyść agregat przed ponownym użyciem. Filtr powietrza bezwzględnie musi być czysty, aby nie doszło do zatrzymania pracy urządzenia.
Zaniedbanie regularnych przeglądów i konserwacji
Agregaty prądotwórcze wymagają regularnej konserwacji, jednak wielu użytkowników o tym zapomina i bagatelizuje podstawowe czynności serwisowe, jak np. wymiana oleju, filtrów powietrza i paliwa. Skutkiem takich zaniedbań może być nagła awaria w najmniej oczekiwanym momencie. Należy regularnie sprawdzać poziom i stan oleju, kondycję filtrów, szczelność układu paliwowego itp. Warto zapisywać daty przeglądów technicznych agregatu, aby regularnie je powtarzać. Serwisowanie agregatu zawsze należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta, najlepiej przez wykwalifikowanych specjalistów.
Agregat w zamkniętym pomieszczeniu
Korzystanie z agregatu w zamkniętych pomieszczeniach (np. garażach) bez odpowiedniej wentylacji i odprowadzenia spalin na zewnątrz prowadzi do gromadzenia się tam trujących spalin i gazów. Przebywanie w takim pomieszczeniu zagraża życiu i zdrowiu. Agregat powinien pracować wyłącznie na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniu wyposażonym w sprawne i skuteczne systemy wentylacji, które gwarantują odprowadzenie spalin na zewnątrz.
Uruchamianie agregatu z podłączonymi urządzeniami
Uruchamianie generatora prądu, kiedy zostały już do niego podłączone odbiorniki, to bardzo duży błąd. Agregat zawsze powinien być uruchamiany bez obciążenia. Włączanie go z podłączonymi urządzeniami może powodować uszkodzenia zarówno agregatu, jak i odbiorników. Zawsze podłączaj urządzenia do agregatu dopiero po jego pełnym rozruchu.
Przeciążenie agregatu
Niektórzy użytkownicy nie zwracają uwagi na maksymalne dopuszczalne obciążenie generatora i próbują podłączyć więcej urządzeń, niż agregat jest w stanie obsłużyć. Takie postępowanie prowadzi do przeciążenia, spadku napięcia lub nawet trwałych uszkodzeń. Przed podłączeniem jakichkolwiek odbiorników sprawdzaj maksymalną moc agregatu i nie przekraczaj jej. Najlepiej jest zostawić „zapas mocy”, aby agregat mógł pracować na ok. 80% znamionowego obciążenia. Jeśli potrzebujesz korzystać z wielu urządzeń jednocześnie, wybierz agregat o większej mocy lub rozważ równoczesne korzystanie z kilku agregatów.
Praca bez zabezpieczenia w złych warunkach atmosferycznych
Korzystaj z agregatów przeznaczonych do pracy na otwartych przestrzeniach wyposażonych w obudowy chroniące agregat przed skutkiem działania warunków atmosferycznych.